SON DAKİKA
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

TORBALI HIZLA BÜYÜYOR

Bu haber 26 Mayıs 2024 - 13:02 'de eklendi.

Gelişen ve büyüyen Torbalı’nın yaşam alanlarının sayısı artarken, yeni bölgelerde yeni konutlar inşa ediliyor. Bu yapılaşma ile mahalleler arasındaki mesafe farkı ortadan kalkıyor ve sınırlar birleşiyor.

SANAYİ ve tarım kenti Torbalı’da nüfus her geçen gün artarken, ilçenin yerleşim alanı ise giderek yayılıyor. Toplamda 603 kilometre karelik bir alana sahip olan Torbalı’da nüfus 220 binlere dayandı. Torbalı Mahallesi ile Tepeköy’ün birleşmesinden sonra ilçe merkezindeki yoğunluk diğer bölgelere sıçramaya başladı. Şimdilerde, Torbalı’nın birçok noktası gelişirken, başta Ertuğrul, Muratbey, Tepeköy ve Torbalı mahalleleri yeni konutların yükseldiği adres haline geldi. Yerleşim alanları giderek yayılırken, ovadaki tarım arazisi de aksine giderek azalıyor.

SANAYİ KENTİ OLDUK

TORBALI 1989 yılından itibaren İzmir’in en büyük sanayi merkezi haline geldi. Alfemo, Merinos, Marlboro ve JTİ gibi fabrikaları başta olmak üzere dünyanın ve Türkiye’nin büyük sanayi kuruluşları bölgede fabrika açınca, sanayileşme büyük bir hızla artmaya başladı. Sanayi üretiminin bölgede çoğalması ile daha önce tarım ve hayvancılık için kullanılan araziler yüzde binler ile ifade edile bilen değer artışları sayesinde sahiplerine büyük kazançlar sağladı. Öncelikle ilçe nüfusu 20 yıllık bir süre içerisinde 24.000’den 220.000’lere tırmandı. Fabrikalardaki bu artışa paralel olarak ilçeye göç edenlerin sayısı da artmaya başladı.

NÜFUS PATLADI, YENİ EVLER YÜKSELDİ

NÜFUS patlamasının yaşandığı Torbalı’da inşaat sektörünün yıldızı parlamaya başladı. Artan nüfus nedeniyle, yeni evlere ihtiyaç duyuldu. Bu nedenle Muratbey Mahallesi, Ertuğrul Mahallesi ve Torbalı Mahallesi’ndeki boş araziler müteahhit firmalar tarafından satın alınıp, lüks daireler inşa edilmeye başlandı. Torbalı’daki ev sayısı 50 bine ulaştı. Kısa sürede yayılan yaşam alanları ile Torbalı’nın yerleşim bölgesi de büyümeye başladı. 15 yıl öncesine kadar Torbalı’nın nüfus yoğunluğu Ertuğrul ve Muratbey Mahallesi’nde yaşanırken, şimdilerde yerleşim alanları hem büyüyor hem de alan sayısı artıyor.

TORBALI-TEPEKÖY BİRLEŞTİ, GELİŞİM BAŞLADI

TORBALI Mahallesi ile Tepeköy Mahallesi arasındaki bölgeye yeni apartmanların inşa edilmesiyle bu iki mahalle adeta birleşti. Bu iki mahallenin birleşmesiyle gelişim de artmaya başladı. Tepeköy Mahallesi, Ertuğul Mahallesi, Sadık İleri Bulvarı, Torbalı Caddesi, Torbalı Mahallesi gelişim merkezi oldu. Bu bölgeler, yeni konutların adresi haline geldi. Muzaffer Kebapçıgil Koruluğu’nun olduğu alandaki konutların sayısı 5 yılda yüzde 200 oranında artarken, yerleşim alanı Özbey Mahallesi’ne doğru ilerlemeye başladı.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.