SON DAKİKA
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004
Reklam Kodu r004Reklam Kodu r004

Köşe yazarımız Av. Sibel Özçelik Kazan yazdı… “Aldatılan Eşin Hakları”

Bu haber 14 Haziran 2024 - 14:37 'de eklendi.

Aldatılan eşin birincil hakkı, hiç şüphesiz boşanma hakkı olacaktır. Aldatılan eş, Zina (Aldatma) sebebiyle boşanma davası açabilir. Bunun yanı sıra aldatılan eşin, uğradığı ve uğraması muhtemel maddi ve manevi zararlarının giderilmesi için, aldatan eşe karşı tazminat davası açma hakkı bulunmaktadır. Ayrıca aldatılan eş kusurlu olsun ya da olmasın, hakim tarafından gerekli görülürse kendi lehine yoksulluk nafakasına hükmedilebilecektir.

ALDATILAN EŞ, EŞİNİN ALDATTIĞI 3. KİŞİYE KARŞI TAZMİNAT DAVASI AÇABİLİR Mİ?

Yargıtay İçtihatları Birleştirme Büyük Genel Kurulunun 06/07/2018 tarihli ve 2017/5 e. – 2018/7 k. kayılı kararında da belirtildiği üzere; TMK 185/3 maddesinde düzenlenen sadakat yükümlüğü, evlilik sözleşmesinden kaynaklanmakta olup, ihlal edilmesi durumunda yalnızca sözleşmenin taraflarının yani eşlerin birbirlerine karşı ileri sürebilecekleri nisbi hak niteliğindedir. Yani mutlak bir hak mahiyetinde olmadığı için, herkese karşı ileri sürülemez.

ALDATILAN EŞİN TAZMİNAT HAKKI

Aldatılmak, kişiler için çok sarsıcı olabilen ve kişilerde belirli hasarlara yol açabilen bir durumdur. Böyle bir durumda aldatan eş, diğer eşe karşı olan ve TMK madde 185’ten doğan sadakat yükümlülüğünü yerine getirmemiş olmaktadır. Aldatılan eş onurunun kırılması sebebiyle yaşadığı manevi kaybının yanında, boşanma ile gelen maddi birtakım kayıplarının ve gerçekleşmeyen beklentilerinin de karşılanmasını isteyebilecektir. Eşlerden birinin, diğer eşe göre daha ağır kusurlu ya da tam kusurlu olduğu bu hallerde tazminata hükmedilecek ve böylece diğer eşe verilmiş olan zararlar tazmin edilecektir.

Tazminat miktarı belirlenirken eşin kusuru, evliliğin süresi, müşterek çocukların sayısı ve durumu, eşlerin ekonomik durumları gibi ölçütler esas alınır ve mahkeme tarafından bir tazminat miktarı takdir edilir. Aldatılan eşin tazminat hakkı Medeni Kanun madde 174’te düzenlenmiştir. Mevcut veya beklenen menfaatleri boşanma yüzünden zedelenen kusursuz veya daha az kusurlu taraf, kusurlu taraftan uygun bir maddî tazminat isteyebilir. Boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf, kusurlu olan diğer taraftan manevî tazminat olarak uygun miktarda bir para ödenmesini isteyebilir.

Reklam Kodu r028.Reklam Kodu r029Reklam Kodu r030.Reklam Kodu r031

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.